Skip to main content

Awards & honours

UVic faculty members have received national and international recognition for their research achievements. Each honour we receive reflects both the quality of our people and our reputation as one of Canada’s leading research intensive universities.

Spotlight

Ian Manners

Ian Manners, Royal Society of Canada Fellow (2011), has been awarded the 2021 Henry Marshall Tory Medal. The medal is given for outstanding research in any branch of chemistry, mathematics, physics, or allied field of science. 

In the news

Open Indigenous business development work awarded

Indigenous business development work awarded

This September, all eyes were on UVic business grad and instructor Cory Stephens as the newest recipient of the Award for Excellence in Aboriginal Relations, presented by the Canadian Council for...

Open Making textbooks free

Making textbooks free

COVID-era teaching adaptations also accelerated the creation of affordable open education resources (OER) for teaching. UVic Libraries is spearheading the movement by offering publishing assistance...

Open Royal Society of Canada 2021

Royal Society of Canada 2021

Eight UVic researchers in the fields of science, social sciences, engineering, and humanities have been recognized by the Royal Society of Canada, the country’s highest academic honour.

2020-21 Vanier scholars

UVic welcomes three Vanier scholars.

 More awards news

Faculty awards

President’s Chairs

The President’s Chair is the highest academic honour UVic can bestow on a faculty member. These awards recognize faculty who have achieved great distinction in research and research-inspired teaching; made substantial contributions to UVic and the wider community; and are capable of championing excellence in research, teaching and community-university engagement. 

Provost's Award in Engaged Scholarship

The title of Provost’s Engaged Scholar is awarded to tenured faculty members who have achieved great distinction as community engaged scholars. The award was established in 2014 to celebrate faculty members committment to community-engaged work and the integration of community throughout their research, teaching and service.

REACH awards

Our REACH Awards celebrate teaching and research excellence at UVic. REACH Award recipients have pushed the boundaries of discovery, creativity and innovation to impact our lives and the world around us.

We welcome nominations each year for research awards and teaching awards in various categories.

Distinguished Women Scholars Awards

The Distinguished Women Scholars Awards and Lecture Series were established by the Provost to highlight and honour outstanding research and creative achievements by female-identifying scholars. The purpose of these awards is to celebrate, recognize and share the impact of outstanding research and creative achievements by women at any stage of their careers.

Nomination help

One of the university’s strategic goals is to increase opportunities for our researchers to receive recognition for their outstanding work. The office of the Vice-President Research and Innovation provides support for nominating faculty and staff for internal and external awards. Email our Awards Facilitator or call 250-472-5408 if you need assistance.

External research awards

The President’s Advisory Committee on External Awards and Honours meets quarterly to recommend nominations for many external research awards.
However, many nominations don’t require the participation of this committee.

Contact us at awardfac@uvic.ca if you have questions or would like to discuss a possible nomination for yourself or a colleague.

2020/21 award winners

UVic faculty members receive national and international recognition for their research and impacts. Every honour reflects both the quality of the people who work at UVic and our reputation as one of Canada’s leading research intensive universities.

Your search didn't match any results, try again.
  • 3M National Student Fellowship

    The 3M National Student Fellowship honours up to ten full-time undergraduate college and undergraduate university students at Canadian institutions who have demonstrated outstanding leadership in their lives and at their college or university. These students embrace a vision of quality education that enhances their academic experience and beyond.

    • Samuel Seshadri (Economics), 2021
    • Hanna Jacobsen (Sociology and Gender Studies) 2020
    • Madeleine Kenyon (Philosophy) 2020
  • BC Achievement Foundation

    The British Columbia Achievement Foundation was launched to showcase the best of the province, inspire young people and celebrate BC's great achievers. It is dedicated to celebrating and recognizing British Columbia's spirit of excellence.

    BC Community Achievement Award

    • Andrea Walsh (Anthropology), 2020
  • BC and Yukon Book Prizes

    The prizes celebrate the achievements of British Columbia writers and publishers.

    Ethel Wilson Fiction Prize
    • Steven Price (Writing), 2020
  • Canadian Academy of Engineering Fellowship

    • Jen Bornemann (Electrical and Computer Engineering)
    • Thomas Darcie (Electrical and Computer Engineering)
    • Ned Djilali (Mechanical Engineering)
    • Sadik Dost (Mechanical Engineering)
    • Aaron Gulliver (Electrical and Computer Engineering)
    • Wolfgang Hoefer (Electrical and Computer Engineering)
    • Christopher Kennedy (Civil Engineering)
    • Hausi Muller (Computer Science)
    • Afzal Suleman (Mechanical Engineering)
    • Tom Tiedje (Electrical and Computer Engineering)
  • Canadian Academy of Health Sciences Fellowship

    The Canadian Academy of Health Sciences (CAHS) provides timely, informed and unbiased assessments of urgent issues affecting the health of Canadians. CAHS Fellows are those who have a history of outstanding performance in the academic health sciences in Canada.

    • Bernie Pauly (Nursing, CISUR), 2020
  • Canadian Academy of Nursing Fellowship

    • Kelli Stajduhar (Nursing, Institute on Aging and Lifelong Health), 2020
  • Canadian Association of Law Teachers

    Scholarship of Teaching and Learning Award

    • Pooja Parmar (Law), 2020
  • Canadian Astronomical Society

    Peter G. Martin Award for mid-career achievement

    • Sara Ellison (Astronomy), 2021
  • Canadian Botanical Association

    Lawson Medal

    • Patrick von Aderkas (Biology), 2021
  • Canadian Bureau for International Education

    In recognition of extraordinary contributions, of national or international magnitude, to the field of international education.

    International Education Leadership Award

    • Alan Pence  (Child & Youth Care), 2003


    Internationalization Leadership Award

    • Bill Neilson (Law), 2003


    Internationalization Service Award

    • Jane Collins (Business), 2003
  • Canadian Historical Association

    Clio Prize

    • Wendy Wickwire (History, Environmental Studies), 2020
  • Canadian Institutes of Health Research (CIHR)

    Canadian Institutes of Health Research funds health research across Canada to create health knowledge and to translate that knowledge into practical applications.

    CIHR Trailblazer Award in Population and Public Health Research is a career achievement award that recognizes exceptional contributions in the area of population and public health research.

    • Cecilia Benoit (Sociology, CISUR), 2020


    CIHR Rising Star Award recognizes emerging health services and policy researchers.

    • Kiffer Card (Public Health and Social Policy), 2020
  • Canadian Psychological Association

    Fellowship
    Fellows shall be Members of the Association, living or deceased, who have made a distinguished contribution to the advancement of the science or profession of psychology or who have given exceptional service to their national or provincial associations.

    • Catherine Mateer (Psychology)
    • Esther Strauss (Psychology)

    Awards
    Distinguished Contributions to Education and Training in Psychology
    This award is presented to CPA Members or Fellows who have made a significant contribution to education and training in psychology in Canada.

    • Catherine Costigan (Psychology), 2019
  • Canadian Public Health Association

    Ron Draper Health Promotion Award 

    • Bernie Pauly (CISUR, Nursing) 2021
  • Chemical Institute of Canada

    W.A.E. McBryde Medal

    • Alexandre Brolo (Chemistry), 2020
  • Community-Based Research Canada

    Research Leadership Award

    • Budd Hall (UNESCO Chair, Public Administration) 2021
  • Confederation of University Faculty Associations of B.C (CUFA BC)

    Career Achievement Award
    In recognition of sustained and outstanding contribution to the wider community by an individual or a group of the major portion of their career.

    • Ewa Czaykowska-Higgins (Linguistics), 2021
  • European Academy of Sciences

    Fellowship

    • Ian Manners (Chemistry), 2021
  • Federation for the Humanities and Social Sciences

    The Federation established the Scholarly Book Prizes to recognize publishing excellence in the humanities and the social sciences. 

    Canada Prize in the Humanities and Social Sciences

    • Wendy Wickwire (History, Environmental Studies), 2020
  • Indspire

    The Indspire Awards represent the highest honour the Indigenous community bestows upon its own people.

    Law and Justice

    • Val Napoleon (Law), 2021
  • Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

    Fellowships
    IEEE Fellow is a distinction reserved for select IEEE members whose extraordinary accomplishments in any of the IEEE fields of interest are deemed fitting of this prestigious grade elevation.

    • Lin Cai (Electrical and Computer Engineering), 2020
  • Killam Program

    Killam Prize
    The Canada Council Killam Prizes were created to honour eminent Canadian scholars and scientists actively engaged in research, whether in industry, government agencies or universities. Five prizes of $100,000 are awarded each year in recognition of outstanding career achievements (1 prize in each of the 5 fields).

    • Cecilia Benoit (Sociology, CISUR), 2020
  • Ontario Institute for Studies in Education

    Distinguished Service Award

    • Jillian Roberts (Education), 2020
  • Pierre Elliott Trudeau

    Fellowship
    A fellowship for eminent scholars at Canadian universities whose work in the humanities and human sciences is internationally recognized.

    • Lorna Wanosts’a7 Williams (Indigenous Education), 2021
    • Jasmine Dionne (PhD candidate, Political Science), 2020
  • Rhodes Trust

    The Rhodes Scholarship
    The Rhodes Scholarship is the oldest and perhaps most prestigious international scholarship programme, enabling outstanding young people from around the world to study at the University of Oxford.

    • Rory Hills (2020)
  • Royal Society of Canada (RSC)

    RSC Fellowship
    Election to the Royal Society of Canada is this country's highest academic honour.

    • Hossein Nassaji (Linguistics), 2021
    • John Archibald (Linguistics), 2020
    • William Carroll (Sociology), 2020
    • Laura Ferrarese (NRC Herzberg, Physics and Astronomy), 2020
    • Bonnie Leadbeater (Psychology), 2020

    College of New Scholars, Artists and Scientists
    The College of New Scholars, Artists and Scientistsis Canada’s first national system of multidisciplinary recognition for the emerging generation of Canadian intellectual leadership.

    • Natalie Ban (Environmental Studies), 2021
    • John Burke (Biochemistry and Microbiology), 2021
    • Heather Castleden (Public Administration), 2021
    • Alan McConnachie (Physics and Astronomy), 2021
    • Stephanie Willerth (Engineering), 2021
    • Lin Cai (Engineering), 2020

    Henry Marshall Tory Medal
    For outstanding research in any branch of astronomy chemistry, mathematics, physics, or an allied science.

    • Ian Manners (Chemistry), 2021

    Alice Wilson Award
    For outstanding academic qualifications in the Arts and Humanities, Social Sciences or Science to women who are entering a career in scholarship or research at the postdoctoral level.

    • Sarah Wagner (Sociology), 2021

     

    Innis-Gérin Medal
    This medal recognizes a distinguished and sustained contribution to the literature of the social sciences.

    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2020
  • Sloan Foundation

    Research Fellowships
    Research fellowship for North American scientists who show outstanding promise of making fundamental contributions to new knowledge.

    • Ruobing Dong (Physics and Astronomy), 2020
  • The University of Minnesota

    The University of Minnesota Medical School
    Distinguished Sexual and Gender Health Revolutionary award

    • Aaron Devor (Sociology), 2020

Award recipient archive

From poets to physicists, UVic's faculty and students regularly receive local, national, and international recognition for their efforts as researchers, educators and artists.

Your search didn't match any results, try again.
  • 3M National Student Fellowship

    The 3M National Student Fellowship honours up to ten full-time undergraduate college and undergraduate university students at Canadian institutions who have demonstrated outstanding leadership in their lives and at their college or university. These students embrace a vision of quality education that enhances their academic experience and beyond.

    • Samuel Seshadri (Economics), 2021
    • Hanna Jacobsen (Sociology and Gender Studies), 2020
    • Madeleine Kenyon (Philosophy), 2020
    • Michael Graeme (Anthropology and Envronmental Studies), 2018
    • Maxwell Nicholson (Economics), 2018
    • Cara Samuel (Psychology), 2018
    • Sarah Khan (Biochemistry), 2017
    • Paul Junhyuck Kim (Biochemistry), 2016
    • Navarana Smith (Biology and Environmental Studies), 2015
    • Tye Landels (English), 2014
  • 3M National Teaching Fellowship

    Since 1986 the Society for Teaching and Learning in Higher Education (STLHE) and 3M Canada have rewarded exceptional contributions to teaching and learning at Canadian universities.

    The following UVic faculty belong to a community of 3M National Teaching Fellows committed to enhancing teaching and learning at UVic and through larger collaborative initiatives supported by the Society. They embody the highest ideals of teaching excellence and scholarship.

    • Brent Mainprize (Gustavson School of Business), 2020
    • Edōsdi—Dr. Judy Thompson (Indigenous Education), 2020
    • Helga Thorson (Germanic and Slavic Studies), 2019
    • David Blades (Curriculum and Instruction), 2016
    • Jin-Sun Yoon (Child and Youth Care), 2015
    • A.R. (Elango) Elangovan (Gustavson School of Business), 2012
    • Gweneth Doane (Nursing), 2006
    • Jamie Cassels (Law), 2002
    • Marty Wall (Psychology), 2001
    • Aaron Devor (Sociology), 2000
    • David Berry (Chemistry), 2000
    • Thomas Cleary (English), 1994
    • Elizabeth Tumasonis (History in Art), 1992
    • Andy Farquharson (Social Work), 1986
  • Academy of Management Entrepreneurship Division

    Innovation in Pedagogy Award
    This award is designed to recognize a university for the quality of its entrepreneurship program.

    • UVic Faculty of Business, 2000
  • Acoustical Society of America

    Medwin Prize in Acoustical Oceanography

    • Stan Dosso (Earth and Ocean Sciences), 2004
  • American Alliance for Theatre Education Research Award

    Open to members or non-members of AATE, this award honors scholars whose research contributes significantly to the field of drama/theatre with or for young people.

    • Monica Prendergast (Theatre), 2019
  • American Association of Physicists in Medicine

    John Laughlin Young Scientist Award

    • Magdalena Bazalova-Carter (Physics), 2018
  • American Geophysical Union Fellowship

    This AGU Fellowship is given to individual AGU members who have made exceptional scientific contributions and attained acknowledged eminence in the fields of Earth and space sciences.

    • Sybil Seitzinger (Pacific Institute for Climate Solutions), 2019
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Sciences), 2014
  • American Mathematical Society Fellowship

    The Fellows of the American Mathematical Society program recognizes members who have made outstanding contributions to the creation, exposition, advancement, communication, and utilization of mathematics.

    • Ian Putnam (Mathematics and Statistics), 2012
  • American Meteorological Society

    Henry Stommel Research Medal
    The Henry Stommel Research Award is granted to researchers in recognition of outstanding contributions to the advancement of the understanding of the dynamics and physics of the ocean.

    • Chris Garrett (Earth and Ocean Science/Physics), 2001
  • American Physical Society

    Fellowship

    • Tom Tiedje (Engingeering)
  • Association for Computing Machinery Fellowship

    Recognizes ACM members for their outstanding accomplishments in computing and information technology and/or outstanding service to ACM and the larger computing community.

    • Valerie King (Computer Science), 2015
  • Association for Science Teacher Education

    Outstanding Science Educator of the Year (Award I)
    Recipients are chosen from science educators world wide for their competency in teaching, research activities, science curricula development, development of science teacher education programs, leadership in science education and leadership outside of science education.

    • Wolff-Michael Roth (Education), 2000
    • Larry Yore (Education), 2005
  • Association of Canadian Studies

    Award of Merit
    Given annually to a person, group or organization that has continuously and significantly contributed to the development and/or dissemination of knowledge about Canada.

    • Lawrence McCann (Geography), 1994
  • BC Achievement Foundation

    The British Columbia Achievement Foundation was launched to showcase the best of the province, inspire young people and celebrate BC's great achievers. It is dedicated to celebrating and recognizing British Columbia's spirit of excellence.

    BC Community Achievement Award

    • Cecilia Benoit (Sociology), 2010
    • Ewa Czaykowska-Higgins (Linguistics), 2012
    • Bonnie Leadbeater (Psychology), 2014
    • Bernadette Pauly (Nursing), 2016
    • Andrea Walsh (Anthropology), 2020
  • BC and Yukon Book Prizes

    The prizes celebrate the achievements of British Columbia writers and publishers.

    • Lorna Crozier (Writing), 2013
    • Lorna Crozier (Writing), 2010
    • Jack Hodgins (Writing), 1999
    • Patrick Lane (Writing), 1996
    • W.D. Valgardson (Writing), 1993
    • Cameron Young (Writing), 1998

    Lieutenant Governor's Award for Literary Excellence
    • Lorna Crozier (Writing), 2013
    • Jack Hodgins (Writing), 2006
    • Patrick Lane (Writing), 2007

    Ethel Wilson Fiction Prize
    • Marilyn Bowering (Writing), 1998
    • Bill Gaston (Writing), 2013
    • Lee Henderson (Writing), 2009
    • Jack Hodgins (Writing), 1999
    • Steven Price (Writing), 2020
    • W.D. Valgardson (Writing), 1993

    Dorothy Livesay Poetry Prize
    • Don McKay (Writing), 2007
    • Philip Kevin Paul (Writing), 2004
    • Jan Zwicky (Writing), 2005
    • Gregory Scofield (Writing), 1994

    Hubert Evans Non-Fiction Prize
    • Lorna Crozier (Writing), 2010

    Roderick Haig-Brown Regional Prize
    • Stephen Hume (Writing), 2009
    • Stephen Hume (Writing), 2005
  • Caledon Laboratories

    The Caledon Award is given to a person who has made significant scientific, technological or administrative contributions to the analytical chemistry of trace organic residues.

    • Coreen Hamilton (Chemistry), 2012
  • Canada Research Chairs

    The Canada Research Chairs program helps universities to attract and retain the best talent from around the world, assisting universities like the University of Victoria to achieve research excellence in natural sciences and engineering, health sciences, and social sciences and humanities.

    Chairholders advance the frontiers of knowledge in their fields, not only through their own work, but also by teaching and supervising students and coordinating the work of other researchers.

    • Current Canada Research Chairs at UVic
  • Canada's History Society

    Governor General's History Awards - Pierre Berton Award - Popular Media

    • Great Unsolved Mysteries in Canadian History Project: John Lutz (History), 2008
  • Canadian Academy of Engineering Fellowship

    • Jen Bornemann (Electrical and Computer Engineering)
    • Thomas Darcie (Electrical and Computer Engineering)
    • Ned Djilali (Mechanical Engineering)
    • Sadik Dost (Mechanical Engineering)
    • Aaron Gulliver (Electrical and Computer Engineering)
    • Wolfgang Hoefer (Electrical and Computer Engineering)
    • Christopher Kennedy (Civil Engineering)
    • Hausi Muller (Computer Science)
    • Afzal Suleman (Mechanical Engineering)
    • Tom Tiedje (Electrical and Computer Engineering)
  • Canadian Academy of Health Sciences Fellowship

    The Canadian Academy of Health Sciences (CAHS) provides timely, informed and unbiased assessments of urgent issues affecting the health of Canadians. CAHS Fellows are those who have a history of outstanding performance in the academic health sciences in Canada.

    • Cecilia Benoit (Sociology), 2013
    • Christoph Borchers (Biochemistry and Microbiology), 2013
    • Elizabeth Borycki (Health Information Science), 2018
    • Neena Chappell (Sociology), 2013
    • Scott Hofer (Psychology), 2013
    • Andre Kushniruk (Health Information Science), 2014
    • Francis Lau (Health Information Science), 2014
    • Bonnie Leadbeater (Psychology), 2014
    • Bernie Pauly (Nursing, CISUR), 2020
    • Jeff Reading (Public Health and Social Policy)
    • Ryan Rhodes (Exercise Science, Physical and Health Education), 2017
    • Irving Rootman (HSD)
    • Kelli Stajduhar (Nursing), 2017
    • Timothy Stockwell (Centre for Addictions Research BC), 2012
  • Canadian Academy of Nursing Fellowship

    • Kelli Stajduhar (Nursing, Institute on Aging and Lifelong Health), 2020
  • Canadian Agricultural Economics Society

    Publication of Enduring Quality Award

    • G. Cornelis van Kooten (Economics), 2011

    Fellow of the CAES
    • G. Cornelis van Kooten (Economics), 2012
  • Canadian Association for Theatre Research

    Richard Plant Award
    Named in honour of the association’s co-founder and a prolific contributor to Canadian theatre scholarship, this award is given annually to the best English-language article on a Canadian theatre or performance topic.

    • Alexandra (Sasha) Kovacs (Theatre), 2018
  • Canadian Association for University Continuing Education (CAUCE)

    The CAUCE awards of distinction are given annually to recognize the exemplary work of continuing educators who market continuing education programs.

    • Christina Gambrell (English Language Centre), 2002: best overall program website
    • Gail Woods (Continuing Studies), 2002: best thematic marketing materials; best advertisement
  • Canadian Association of Geographers - Western Division

    William C. Wonders Award for Scholarly Distinction

    • Reuben Rose-Redwood (Geography), 2019
  • Canadian Association of Law Teachers

    Award for Academic Excellence

    • Jamie Cassels (Law), 1999


    Scholary Paper Award

    • Deborah Curran (Law), 2018
    • Kathryn Chan (Law), 2015
    • Benjamin Berger (Law), 2010
    • Diana Belevsky (Law), 1996


    Scholarship of Teaching and Learning Award

    • Pooja Parmar (Law), 2020
  • Canadian Association of Physicists

    Herzberg Medal

    • Tom Tiedje (Engineering), 1989
  • Canadian Association of University Teachers

    Equity Award

    • Aaron Devor (Sociology), 2017
  • Canadian Association on Gerontology

    Contribution to Gerontology Award

    • Holly Tuokko (psychology), 2007

    Distinguished Member

    • Neena Chappell (sociology), 2008
    • Margaret Penning (sociology), 2014
  • Canadian Astronomical Society

    Peter G. Martin Award for mid-career achievement

    • Sara Ellison (Astronomy), 2021
    • Laura Ferrarese (Astronomy), 2015


    Carlyle S. Beals Award for outstanding achievement in research

    • Chris Pritchet (Astronomy), 2016
    • David Crampton (Astronomy), 2012


    J.S. Plaskett Medal for outstanding doctoral thesis

    • Andrew Pon (Astronomy), 2014
    • Helen Kirk (Astronomy), 2010
  • Canadian Botanical Association

    Lawson Medal

    • Patrick von Aderkas (Biology), 2021
    • Nancy Turner (Biology, Environmental Studies), 2002
  • Canadian Bureau for International Education

    In recognition of extraordinary contributions, of national or international magnitude, to the field of international education.

    • University of Victoria, Panorama Award, 2020
    • Master of Global Business (Gustavson School of Business), Outstanding Program Award, 2012
    • Jane Collins (Gustavson School of Business), Internationalization Service Award, 2004
    • Bill Neilson (Law, Centre for Asia-Pacific Initiatives), Internationalization Leadership Award, 2004
    • Alan Pence (Child and Youth Care), International Education Leadership Award, 2004
  • Canadian Council of University Biology Chairs

    Career Achievement Award
    This award recognizes an individual whose achievements have made a significant impact in any field of biology.

    • Verena Tunnicliffe (Biology, Earth and Ocean Sciences), 2019
  • Canadian Historical Association

    Clio Prize

    • John Lutz (History), 2009
    • Wendy Wickwire (History, Environmental Studies), 2020


    Ferguson Prize

    • Greg Blue (History), 2009
  • Canadian History of Education Association

    Founders' Prize

    • Eric Sager (History), 2009
  • Canadian Institute for Advanced Research (CIFAR)

    Senior scientists with strong international reputations are appointed as program members.

    • Henk Hoekstra, Physics and Astronomy (scholar)
    • Werner Israel, Physics and Astronomy (fellow)


    Azrieli Global Scholar

    • Alona Fyshe (Computer Science), 2016
  • Canadian Institutes of Health Research (CIHR)

    Canadian Institutes of Health Research funds health research across Canada to create health knowledge and to translate that knowledge into practical applications.

    CIHR Betty Havens Award for Knowledge Translation

    • Neena Chappell (Sociology), 2012


    CIHR Gold Leaf Prizes are among the highest honours that can be bestowed on an individual or team for excellence in health research and its translation into benefits for Canadians. Each CIHR Gold Leaf Prize has a value of $100,000.
    These prizes cover achievements across all pillars of research (biomedical, clinical, health services and policy, population and public health) and will be awarded every two years.

    CIHR Gold Leaf Prize for Transformation

    • Charlotte Loppie (School of Public Health & Social Policy), 2017


    CIHR Trailblazer Award in Population and Public Health Research is a career achievement award that recognizes exceptional contributions in the area of population and public health research.

    • Cecilia Benoit (Sociology, CISUR), 2020


    CIHR Rising Star Award recognizes emerging health services and policy researchers.

    • Kiffer Card (Public Health and Social Policy), 2020
  • Canadian Political Science Association

    C.B. MacPherson Prize

    • James Tully (Political Science), 2010
  • Canadian Psychological Association

    Fellowship
    Fellows shall be Members of the Association, living or deceased, who have made a distinguished contribution to the advancement of the science or profession of psychology or who have given exceptional service to their national or provincial associations.

    • Catherine Mateer (Psychology)
    • Esther Strauss (Psychology)

    Awards
    Distinguished Contributions to Education and Training in Psychology
    This award is presented to CPA Members or Fellows who have made a significant contribution to education and training in psychology in Canada.

    • Catherine Costigan (Psychology), 2019
  • Canadian Public Health Association

    Ron Draper Health Promotion Award 

    • Bernie Pauly (CISUR, Nursing), 2021
  • Canadian Society for Brain, Behaviour and Cognitive Science

    Donald O. Hebb Distinguished Contribution Award
    This award shall be made to an individual who, in the opinion of the selection committee, has made a significant contribution to the study of brain, behaviour, and cognitive science. 

    • Michael Masson (Psychology), 2018

  • Canadian Society for Chemistry

    Award for Pure or Applied Inorganic Chemistry

    • Robin Hicks (Chemistry)


    Clara Benson Award

    • Cornelia Bohne (Chemistry)
  • Canadian Society for Mechanical Engineering

    Fellowship

    • Nedjib Djilali (Engineering), 2003
  • Chemical Institute of Canada

    W.A.E. McBryde Medal

    • Alexandre Brolo (Chemistry), 2020
  • Co-operative Education and Work-Integrated Learning Canada (CEWIL Canada)

    Albert S. Barber Award
    The Albert S. Barber Award was instituted in 1982 to recognize outstanding contributions to the advancement of the philosophy and practice of Co-operative Education in Canada.

    • Norah McRae (Co-operative Education and Career Services, and Community University Engagement), 2016
    • Joanne Thomas (Co-operative Education), 2004
    • Graham Branton (Co-operative Education), 1996

     

  • Community-Based Research Canada

    Research Leadership Award

    • Budd Hall (UNESCO Chair, Public Administration) 2021
  • Confederation of University Faculty Associations of B.C (CUFA BC)

    Academic of the Year Award
    The Academic of the Year Award recognizes one individual for excellence in the generation, transmission or implementation of ideas.

    • Kelli Stajduhar (Nursing), 2017
    • Michael Prince (Social Policy), 2014
    • Jessica Ball (Child and Youth Care), 2009
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Sciences), 2007
    • Nigel Livingston (Biology, CanAssist), 2005
    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2002
    • Reg Mitchell (Chemistry), 2000
    • Sibylle Artz (Child and Youth Care), 1998


    Career Achievement Award
    In recognition of sustained and outstanding contribution to the wider community by an individual or a group of the major portion of their career.

    • Ewa Czaykowska-Higgins (Linguistics), 2021
    • Cecilia Benoit (Sociology), 2018
    • Eric Sager (History), 2012
    • Elaine Gallagher (Nursing), 2008
    • Neena Chappell (Sociology), 2004
    • Nancy Sherwood (Biology), 2002


    Early in Career Award
    The Early in Career Award recognizes outstanding contributions made by scholars at relatively early stages in their careers.

    • Nathan Lachowsky (Public Health and Social Policy), 2019
    • Chris Darimont (Geography), 2015
  • Digital Health Canada

    Leadership in the Field of Health Informatics Award

    • Andre Kushniruk (School of Health Informatics), 2012
    • Francis Lau (School of Health Informatics), 2010
    • Dennis Protti (School of Health Informatics), 2008
  • Engineers and Geoscientists BC

    Teaching Award for Excellence in Engineering and Geoscience Education
    The President’s Awards are British Columbia’s top awards for professional engineers and professional geoscientists and have been developed to recognize the exemplary and outstanding professional, technical and community contributions made by members of Engineers and Geoscientists British Columbia.

    • Rishi Gupta (Engineering), 2019
  • European Community Studies Association Canada

    Teaching Excellence Award

    • Amy Verdun (Polticial Science), 2018
  • European Medal of Poetry and Art (Homer Medal)

    Created in 2015 in association with the European Union, the Homer Medal is awarded annually by a jury to outstanding creators in the worlds of literature and the visual arts.

    • Tim Lilburn (Writing), 2017

  • Fantasia Fair

    Transgender Pioneer Award
    The Transgender Pioneer Award is a lifetime achievement award to those who have sacrificed their careers, their families, and their fortunes to change the world so trans people could begin to come together in safety and comfort.

    • Aaron Devor (Sociology), 2018
  • Federation for the Humanities and Social Sciences

    The Federation established the Scholarly Book Prizes to recognize publishing excellence in the humanities and the social sciences. 

    Canada Prize in the Humanities and Social Sciences

    • Wendy Wickwire (History, Environmental Studies), 2020


    Harold Adams Innis Prize for the best English-language book in the social sciences.

    • Rebecca Johnson (Law), 2003/04
    • John Lutz (History), 2010
  • Fulbright Canada

    The Canada-US Fulbright Program is the world’s premier academic exchange program.

    • Kirstin Campbell (2004)
    • Lyana Patrick (2004)
    • Ian Scott (2004)
    • Benjamin Berger (2003)
    • Naomi Pope (2002)
    • Sarina Corsi (1998)
    • Elizabeth Smailes (1995)
  • Gender Identity Research and Education Society (GIRES)

    Annual Research Award

    • Aaron Devor (Sociology), 2011
  • Geological Association of Canada

    E.R. Ward Neale Medal

    • Eileen Van der Flier-Keller (Geography), 2009


    Logan Medal

    • Chris Barnes (Earth and Ocean Sciences), 2010
  • Government of British Columbia

    Order of British Columbia
    British Columbia recognizes outstanding citizens with the Order of British Columbia for their achievement, excellence or distinction in any field. The Order represents the highest form of recognition the Province can bestow to its citizens. Appointees become members for the rest of their lives.

    • Lynda and Murray Farmer (2019)


    Queen's Councel
    Honour conferred on outstanding members of the legal profession to recognize exceptional merit and contribution.

    • Jamie Cassels (Former President, UVic), 2004
    • Hamar Foster (Law)
    • Glen Gallins (Director, Law Centre Clinical Law Program), 2005
    • Jerry McHale (Lam Chair in Law and Public Policy), 2001
    • Heather Raven (Law)
    • Mary Anne Waldron (Associate Vice President, Legal Affairs), 2004
  • Governor General of Canada

    Order of Canada
    Established in 1967 by Her Majesty Queen Elizabeth II, the Order of Canada is the centrepiece of Canada’s honours system and recognizes a lifetime of outstanding achievement, dedication to the community and service to the nation. The Order recognizes people in all sectors of Canadian society. Their contributions are varied, yet they have all enriched the lives of others and made a difference to this country.

    • Christopher Barnes (Earth and Ocean Sciences)
    • John Borrows (Law)
    • Neena Chappell (Sociology)
    • Lorna Crozier (Writing)
    • Jack Hodgins (Writing)
    • Paul Hoffman (Earth and Ocean Sciences)
    • Myer Horowitz (Education)
    • Werner Israel (Physics & Astronomy)
    • David Chuenyan Lai (Geography)
    • Ian McDougall (Music)
    • Paul Nicklen (Biology)
    • Alison Prentice (History)
    • Harry Swain (Centre for Global Studies and School of Public Administration)
    • Nancy Turner (Environmental Studies)
    • David H. Turpin (Biology)
    • Lorna (Wanosts'a7) Williams (Indigenous Education)


    Governor General's Awards

    Awards in Commemoration of the Persons Case
    Created in 1979 to mark the 50th anniversary of the groundbreaking Persons Case, which changed the course of history for women in Canada.

    • Cecilia Benoit (Sociology), 2016


    Innovation Awards
    Recognize and celebrate outstanding Canadian individuals, teams and organizations—trailblazers and creators who contribute to our country’s success, who help shape our future and who inspire the next generation.

    • John Borrows (Law), 2020


    Awards in Literature
    Intended to foster the development of literature in Canada and is presented by the Canada Council for the Arts, which is an arms-length institution administered by the Ministry of Canadian Heritage.

    • Tim Lilburn (Poetry), 2003
    • Kevin Kerr (Drama), 2002
    • Don McKay (Poetry), 2000, 1991
    • Jan Zwicky (Philosophy), 1999
    • Lorna Crozier (Writing), 1992
    • Joan MacLeod (Drama), 1991
    • Stephen Scobie (English), 1980
    • Jack Hodgins (Writing), 1979
    • Patrick Lane (Writing), 1978


    Awards in Visual and Media Arts
    Canada’s foremost distinctions for excellence in visual and media arts.

    • Sandra Meigs (Visual Arts, Painting), 2015
    • Michael Morris (Visual Arts, Performance Art), 2011
    • Mowry Baden (Visual Arts, Sculpture), 2006


    Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal
    Created in 2012 to mark the 60th anniversary of Her Majesty Queen Elizabeth II’s accession to the Throne as Queen of Canada, the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal was a tangible way for Canada to honour Her Majesty for her service to this country. At the same time, this commemorative medal served to honour significant contributions and achievements by Canadians.

    • Bernie Pauly (Nursing) 2012
    • Gregory Scofield (Writing), 2012
  • History of Economics Society

    Distinguished Fellow
    Distinguished Fellow of the Society is presented to those individuals who have made a substantial contribution to the study of the history of economics.

    • Malcolm Rutherford (Economics), 2014
  • Indspire

    The Indspire Awards represent the highest honour the Indigenous community bestows upon its own people.

    Law and Justice

    • Val Napoleon (Law), 2021
  • Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

    Fellowships
    IEEE Fellow is a distinction reserved for select IEEE members whose extraordinary accomplishments in any of the IEEE fields of interest are deemed fitting of this prestigious grade elevation.

    • Lin Cai (Electrical and Computer Engineering), 2020
    • Reuven Gordon (Electrical and Computer Engineering), 2019
    • Jens Bornemann (Electrical and Computer Engineering), 2002
    • Thomas Darcie (Electrical and Computer Engineering), 2000
    • Lu Wu-sheng (Electrical and Computer Engineering), 1999
    • Ashoka Bhat (Electrical and Computer Engineering), 1998
    • Wolfgang Hoefer (Electrical and Computer Engineering), 1991
    • Andreas Antoniou (Electrical and Computer Engineering), 1982
  • Institute of Physics

    Ernest Rutherford Medal
    For distinguished contributions to nuclear physics

    • Alan Astbury (Astronomy and Physics), 1986
  • Institute of Public Administration in Canada

    Pierre De Celles Award

    • John Langford (Public Administration), 2009


    Vanier Medal

    • Gordon Smith (Global Studies), 2010
  • John Simon Guggenheim Memorial Foundation

    Guggenheim Fellowships
    Guggenheim Fellowships are intended for individuals who have already demonstrated exceptional capacity for productive scholarship or exceptional creative ability in the arts.

    • Christian Marois (Astronomy and Physics), 2020
    • Dániel Péter Biró (Music), 2017
    • Mowry Baden (Visual Arts), 2014
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Science), 2008
    • Julio Navarro (Astronomy), 2003
    • Anthony Edwards (English), 1988
    • Chris Garrett (Physics), 1981
    • Job Kujit (Biology), 1964
  • Killam Program

    Killam Prize
    The Canada Council Killam Prizes were created to honour eminent Canadian scholars and scientists actively engaged in research, whether in industry, government agencies or universities. Five prizes of $100,000 are awarded each year in recognition of outstanding career achievements (1 prize in each of the 5 fields).

    • Cecilia Benoit (Sociology, CISUR), 2020
    • John Borrows (Law), 2017
    • James Tully (Political Science), 2010


    Killam Research Fellowship
    The Canada Council for the Arts awards Killam Research Fellowships to support outstanding scholars (normally full professors at Canadian universities and research institutes) to carry out their groundbreaking projects in the humanities, social sciences, natural sciences, health sciences, engineering and interdisciplinary studies within these fields.

    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2007
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Sciences), 2002
    • William Kinderman (Music), 2000
    • John Oleson (Greek and Roman Studies), 2000
    • Keith Richard Bradley (Greek and Roman Studies), 1996
    • Don Vanderberg (Physics and Astronomy), 1993
    • George Mackie (Biology), 1986
    • Patrick Grant (English), 1977


    Killam Fellowship (student)

    • Sébastien Picard (Physics, Mathematics), 2011
  • Leadership Victoria

    Victoria Community Leadership Award

    • Laura Lauzon (Education), 2018
    • Bruce Wallace (Social Work), 2018
    • James Tanaka (Psychology), 2018
  • Life Sciences British Columbia

    Genome BC Award for Scientific Excellence

    • Caroline Cameron (Biochemistry and Microbiology), 2019
    • Christoph Borchers (Biochemistry and Microbiology), 2016
    • Ben Koop (Biology), 2009


    Leadership award

    • Martin Taylor (Geography), 2008
  • Micropalaeontological Society

    Brady Medal

    • Chris Barnes (Earth and Ocean Sciences) 2010
  • Molson prize

    Two prizes of $50,000 each are awarded annually to distinguished Canadians, one in the arts and the other in the social sciences and humanities.

    • John Borrows (Law), 2019
    • Mary Kerr (Theatre), 2020
    • Angus McLaren (History), 2008
  • Motion Picture Arts and Sciences Foundation of BC

    Leo Award

    • Maureen Bradley (Writing), 2011, 2015
    • Daniel Hogg (Writing), 2011
  • National Academy of Neuropsychology

    Ralph M. Reitan Award for Clinical Excellence

    • Catherine Mateer (Psychology), 2018
  • Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada

    Arthur B. McDonald Fellowships / E.W.R. Steacie Fellowship
    Arthur B. McDonald Fellowships (formally the E.W.R. Steacie Fellowships) are awarded to highly promising scientists and engineers who have a reputation for original research and are faculty members of Canadian universities.

    • Lin Cai (Engineering), 2019
    • Julia Baum (Biology), 2018
    • Alisdair Boraston (Biochemistry and Microbiology), 2012
    • Ben Koop (Biology), 2001
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Sciences), 1997
    • Tom Tiedje (Engineering), 1990
    • Don Vandenberg (Physics and Astronomy) 1989
    • David Turpin (Biology), 1989
    • Barry Glickman (Biology), 1986
    • David Hartwick (Physics and Astronomy), 1978
    • Chris Garret (Earh and Ocean Sciences/Physics), 1977
    • David Strong (Earth and Ocean Sciences), 1975


    André Hamer Postgraduate Prize
    Valued at $10,000 each, the prize was awarded (2004-14) to five of the most outstanding candidates in NSERC’s master’s and doctoral scholarship competitions.

    • Christopher van Bommel (Mathematics), 2013
  • Oceanwise

    Ocean Awards
    Murray A. Newman Award for Excellence in Aquatic Research and Conservation

    This prestigious award is presented every year to celebrate significant aquatic research and conservation work conducted in British Columbia.

    • Chris Darimont (Geography), 2018
  • Ontario Institute for Studies in Education

    Distinguished Service Award

    • Jillian Roberts (Education), 2020
  • Optical Society of America

    Fellowship

    • Dr. Reuven Gordon (Electrical and Computer Engineering), 2016
    • Thomas Darcie (Electrical and Computer Engineering), 2008
  • Pierre Elliott Trudeau Foundation

    Fellowship
    A fellowship for eminent scholars at Canadian universities whose work in the humanities and human sciences is internationally recognized.

    • Jasmine Dionne (PhD candidate, Political Science), 2020
    • Cecilia Benoit (Sociology), 2018
    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2015
    • Jeremy Webber (Law), 2009
    • John Borrows (Law), 2006
    • Jim Tully (Political Science), 2003


    Scholarship
    Each year, the Pierre Elliott Trudeau Foundation rewards outstanding doctoral candidates who are enrolled or about to be enrolled in a social sciences and humanities program and who are doing research in areas related to our four themes. This award, the most prestigious of its type in Canada, has continuously attracted the very best scholars in the social sciences and humanities, individuals with a passion for public engagement and who are likely to become leading national and international figures.

    • Ryan Beston (2017)
    • Ryan Tonkin (2017)
    • Rebeccah Nelems (2015)
    • Aaron Mills (2014)
    • Johnny Mack (2011)
    • Nathan Bennett (2010)
    • Andrée Boisselle (2008)
    • Dawnis Kennedy (2006)
  • Research Canada

    Leadership Award
    Research Canada Leadership Award honours champions in health research advocacy. Research Canada recognize an individual or organization that has made outstanding efforts in advocating for Canadian health research at the local, provincial or national level.

    • Canadian Institute for Substance Use Research, 2014
  • Rhodes Trust

    The Rhodes Scholarship
    The Rhodes Scholarship is the oldest and perhaps most prestigious international scholarship programme, enabling outstanding young people from around the world to study at the University of Oxford.

    • Rory Hills (2020)
    • Dylan Collins (2014)
    • Tara Paterson (2013)
    • JanaLee Cherneski (2004)
    • Jorga Zabojova (2004)
    • Emily Poupart (2003)
    • David Claus (2002)
    • Kate Ballem (2001)
    • Elizabeth McLeish (1991)
    • Gerald M. Crawford (1982)
    • Ralph U. Osterwoldt (1980)
  • Royal Society of Canada (RSC)

    RSC Fellowship
    Election to the Royal Society of Canada is this country's highest academic honour.

    • John Archibald (Linguistics), 2020
    • William Carroll (Sociology), 2020
    • Laura Ferrarese (NRC Herzberg, Physics and Astronomy), 2020
    • Bonnie Leadbeater (Psychology), 2020
    • James Tanaka (Psychology), 2019
    • Robert Gifford (Environmental Studies, Psychology), 2019
    • Benjamin Butterfield (Music), 2018
    • Eike-Henner Kluge (Philosophy), 2018
    • Tim Stockwell (Psychology), 2018
    • Sandra Meigs (Visual Arts), 2017
    • Harald Krebs (Music), 2016
    • Jeremy Webber (Law), 2016
    • Joan MacLeod (Writing), 2015
    • Frank van Veggel (Chemistry), 2015
    • James O. Young (Philosophy), 2015
    • Tim Lilburn (Writing), 2014
    • Eric Sager (History), 2014
    • Cecilia Benoit (Sociology), 2013
    • Nedjib Djilali (Mechanical Engineering), 2013
    • Judy Fudge (Law), 2013
    • Dante Canil (Earth and Ocean Sciences), 2011
    • Julio Navarro (Physics and Astronomy), 2011
    • Mary Kerr (Theatre), 2010
    • Lorna Crozier (Writing), 2009
    • John Esling (Linguistics), 2009
    • Ben Koop (Biology), 2009
    • Peter Baskerville (History), 2008
    • Pat Martin Bates (Visual Arts), 2008
    • John Borrows (Law), 2007
    • Andrew Rippin (History), 2006
    • Patricia Roy (History), 2006
    • Robie Macdonald (Earth and Ocean Sciences), 2004
    • Francis Zwiers (Earth and Ocean Sciences), 2004
    • Wolfgang Hoefer (Electrical and Computer Engineering), 2003
    • Michael Asch (Anthropology), 2002
    • Tom Pedersen (Earth and Ocean Sciences), 2002
    • W.D. Valgardson (Writing), 2002
    • Tom Tiedje (Engineering), 2001
    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Sciences), 2001
    • James Tully (Political Science), 2000
    • Neena Chappell (Sociology), 1999
    • Ken Denman (Earth and Ocean Sciences), 1999
    • Angus McLaren (History), 1999
    • Ian Putnam (Mathematics and Statistics), 1999
    • Don Vandenberg (Physics and Astronomy), 1999
    • Michael Hadley (Society and Religion), 1998
    • Jack Hodgins (Writing), 1998
    • Joseph Kess (Linguistics), 1998
    • Alison Prentice (History), 1998
    • David Turpin (Biology), 1998
    • Keith Bradley (Classics, Humanities), 1996
    • Janet Bavelas (Psychology), 1995
    • Stephen Scobie (English), 1995
    • Sharon Sutherland (Political Science), 1995
    • John Oleson (Greek and Roman Studies), 1994
    • John Owens (Biology), 1992
    • Verena Tunnicliffe (Earth and Ocean Sciences), 1992
    • Nancy Turner (Environmental Studies), 1992
    • Harold Coward (History), 1990
    • Patrick Grant (English), 1990
    • Nancy Sherwood (Biology), 1990
    • Alan Astbury (Physics and Astronomy), 1989
    • Roy Hyndman (Earth Sciences), 1989
    • Anthony Birch (Political Science), 1988
    • David Campbell (Greek and Roman Studies), 1988
    • Marie-Claire Blais (Creative Writing), 1986
    • Alistair Matheson (Biochemistry), 1984
    • Chris Barnes (Earth and Ocean Sciences), 1982
    • George Mackie (Biology, emeritus), 1982
    • David Strong (Earth and Ocean Sciences), 1982
    • Donovan Waters (Law), 1982
    • Bryce Kendrick (Biology, retired), 1981
    • Robert Moody (Mathematics and Computer Science), 1980
    • Graham Odgers (Astronomy), 1980
    • Jack McLachlan (Biology), 1979
    • Chris Garrett (Earth and Ocean Sciences/Physics), 1977
    • Ann Saddlemyer (Writing), 1976
    • Gordon Walker (Astronomy), 1975
    • Werner Israel (Physics and Astronomy), 1972
    • Howard Petch (Physics, retired), 1966
    • Robert Stewart (Centre for Earth and Ocean Research), 1966
    • John McCarter (Biochemistry and Microbiology), 1964
    • Jean-Paul Vinay (French), 1958


    College of New Scholars, Artists and Scientists
    The College of New Scholars, Artists and Scientistsis Canada’s first national system of multidisciplinary recognition for the emerging generation of Canadian intellectual leadership.

    • Lin Cai (Engineering), 2020
    • Rachel Cleves (History), 2019
    • Chris Darimont (Geography), 2019
    • Julia Baum (Biology), 2017
    • Charlotte Loppie (Public Health), 2017
    • Val Napoleon (Law), 2017
    • Roy Suddaby (Business), 2016
    • Clay Holroyd (Psychology), 2016
    • Dániel Péter Biró (Music), 2015
    • Sara Ellison (Astronomy and Physics), 2015
    • Ryan Rhodes (Exercise Science, Physical and Health Education), 2015
    • Stuart MacDonald (Psychology), 2014
    • Margaret-Anne (Peggy) Storey (Computer Science), 2014


    Abbyann D. Lynch Medal in Bioethics

    • Eike-Henner Kluge (Philosophy), 2009


    Award in Gender Studies

    • Cecilia Benoit (Sociology), 2006


    Bancroft Award

    • Christopher R. Barnes (Earth and Ocean Science), 1982


    Henry Marshall Tory Medal
    The medal is awarded for outstanding research in a branch of astronomy, chemistry, mathematics, physics, or an applied science.

    • Julio Navarro (Physics and Astronomy), 2015


    Innis-Gérin Medal
    This medal recognizes a distinguished and sustained contribution to the literature of the social sciences.

    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2020


    Lorne Pierce Medal
    Awarded for an achievement of special significance and conspicuous merit in imaginative or critical literature written in either English or French.

    • Jack Hodgins (Writing), 2014


    Miroslaw Romanowski Medal
    The medal is awarded for significant contributions to the resolution of scientific aspects of environmental problems or for important improvements to the quality of an ecosystem in all aspects - terrestrial, atmospheric and aqueous - brought about by scientific means.

    • Andrew Weaver (Earth and Ocean Science), 2011


    Pierre Chauveau Medal
    The medal is awarded for a distinguished contribution to knowledge in the humanities other than Canadian literature and Canadian history.

    • John Oleson (Greek and Roman Studies), 2010


    Rutherford Memorial Medals
    The medals are awarded for outstanding research in any branch of physics and chemistry and in recognition of Lord Rutherford’s own research carried out in Canada at a relatively young age.

    • Sara Ellison (Physics and Astronomy), 2014
  • Saskatchewan Writers' Guild

    Cheryl and Henry Kloppenburg Award for Literary Excellence

    • Lorna Crozier (Writing), 2011
  • Science Council of BC

    Science Council of BC Awards

    • Alan Astbury (Physics and Astronomy), 2001
    • Andreas Antoniou (Electrical and Computer Engineering), 2000
    • Vijay Bhargava (Electrical and Computer Engineering), 1993
    • Reg Mitchell (Chemistry), 2000
    • Tom Tiedje (Engineering)
    • Verena Tunnicliffe (Earth and Ocean Sciences), 1999
    • Don Vanderberg (Physics and Astronomy), 1988
  • Scotiabank Giller Prize

    The Giller Prize is a juried literary award given to a Canadian author of a novel or short story collection published in English the previous year.

    • Esi Edugyan (Writing) 2011
    • Esi Edugyan (Writing) 2018
  • Siminovitch Prize

    The Siminovitch Prize shines a spotlight on excellence and innovation in Canadian Theatre with an annual prize worth $100,000.

    • Joan MacLeod (Writing), 2011
  • Sloan Foundation

    Research Fellowships
    Research fellowship for North American scientists who show outstanding promise of making fundamental contributions to new knowledge.

    • Ruobing Dong (Physics and Astronomy), 2020
    • Julia Baum (Biology), 2012
    • Hendrik Hoekstra (Physics and Astronomy), 2007
    • Julio Navarro (Physics and Astronomy), 1999
  • Social Sciences and Humanities Research Council

    Impact Awards are designed to build on and sustain Canada’s research-based knowledge culture in all research areas of the social sciences and humanities. The awards recognize outstanding researchers and celebrate their research achievements, research training, knowledge mobilization, and outreach activities funded partially or entirely by SSHRC.

    • Aaron Mills (Law), 2016
  • Society for Conservation Biology

    Early Career Conservationist Award
    Society for Conservation Biology recognizes early career professionals who make outstanding contributions to conservation.

    • Natalie Ban (Environmental Studies), 2018
  • Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)

    Fellowship
    The Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM) designates as Fellows of the Society certain members who have made outstanding contributions to fields served by SIAM.

    • Pauline van den Driessche (Mathematics and Statistics), 2012
  • Society for Learning and Higher Education (STLHE)

    Alan Blizzard Award
    Established to encourage, identify, and publicly recognize those whose exemplary collaboration in university teaching enhances student learning.

    • Northwest Aboriginal Canadian Entrepreneurs (NW-ACE) program (Peter B. Gustavson School of Business)
  • Society for Neuroscience

    Science Educator Award
    Honours two outstanding neuroscientists who have made significant contributions to educating the public about neuroscience.

    • E. Paul Zehr (School of Exercise Science, Physical and Health Education), 2015
  • Society for Teaching and Learning in Higher Education (STLHE)

    The D2L Innovation Award in Teaching and Learning
    Sponsored by D2L (Desire2Learn), the award celebrates and recognizes up to five post-secondary educators each year for their innovative approaches that promote student-centred teaching and learning.

    • Brent Mainprize (Gustavson School of Business), 2014
  • Society for the Scientific Study of Sexuality

    Fellowship
    • Aaron Devor (Sociology), 1999
    Hugo Beigel Award
    • Aaron Devor (Sociology), 1995
  • Society of Ethnobiology

    Distinguished Ethnobiologist Award

    • Nancy Turner (Environmental Studies), 2019
  • Startup Canada

    The Startup Canada Awards celebrate and distinguish the individuals, communities and institutions in Canada that have demonstrated innovation, excellence, outstanding achievement and created an impact in advancing Canadian entrepreneurship.


    Entrepreneurship Educator of the Year Award - BC Region

    • Brent Mainprize (Gustavson School of Business), 2014


    Entrepreneurship Educator of the Year Award - National

    • Brent Mainprize (Gustavson School of Business), 2014 - Honourable Mention


    Most Entrepreneurial Post-Secondary Institution of the Year - BC Region

    • University of Victoria, 2014
  • Steacie Prize

    •  Verena J. Turnicliffe (Biology, Earth and Ocean Sciences), 1993
  • The University of Minnesota

    The University of Minnesota Medical School
    Distinguished Sexual and Gender Health Revolutionary award

    • Aaron Devor (Sociology), 2020
  • Toronto Centre for Lesbian and Gay Studies

    Toronto Centre for Lesbian and Gay Studies Award

    • Aaron Devor (Sociology), 1990
  • UBC School of Nursing

    Centenary Medal of Distinction

    • Kelli Stajduhar (Nursing and Institute on Aging and Lifelong Health), 2019
    • Susan Duncan (Nursing), 2019
  • Vanier Canada Graduate Scholarships

    (Vanier CGS) program attracts and retains world-class doctoral students and helps establish Canada as a global centre of excellence in research and higher learning.
    • Tyler Jessen, 2020
    • Jasmine Dionne, 2020
    • Gillian Carleton, 2020
    • Ashley Mollison, 2020
    • Reanne Booker, 2019
    • Lauren Eckert, 2019
    • Kari Duerksen, 2018
    • Eslam Mehina, 2018
    • Elaine J. Laberge, 2018
    • Ryan Tonkin, 2017
    • Maan Hani, 2017
    • Erin Rechsteiner, 2017
    • Dennis Gupa, 2017
    • Dylan Breitkreutz, 2015
    • Christina Service, 2015
    • Bassam Claar, 2015
    • Tim Personn, 2013
    • Leigh WickiStrodeur, 2013
    • Justin Karr, 2013
    • ChongSu Kim, 2013
    • Aaron Mills, 2013
    • Stephanie Calce, 2012
    • Saurabh Chitnis, 2012
    • Richard Tuck, 2012
    • Paweena Sukhawathanakul, 2012
    • Marcelo Luiz Brocardo, 2012
    • Manda Roddick, 2010
    • Janet Newbury, 2009
    • Emily Poupart, 2003
  • Vanier Canada Graduate Scholarships

    Latner Writers' Trust Poetry Prize
    Given to a mid-career poet in recognition of a remarkable body of work, and in anticipation of future contributions to Canadian poetry.
    • Gregory Scofield (Writing), 2016
  • ZKM - Centre for Art and Media Karlsruhe

    Giga-Hertz Award for electronic music

    • Dániel Péter Biró (Music), 2010

This website stores cookies on your computer. These cookies are used to collect information about how you interact with our website and allow us to remember you. We use this information in order to improve and customize your browsing experience and for analytics and metrics about our visitors both on this website and other media. To find out more about the cookies we use, see our Privacy Policy.