Senate Committee on Learning and Teaching

The Senate Committee on Learning and Teaching maintains close liaison and collaborates with the Executive Director of the Learning and Teaching Support and Innovation in support of key learning and teaching issues at the university, and recommends to Senate measures, which are designed to enhance the learning and teaching environment at the university.

The committee meets monthly September to April, except for January.

Click here for the Committee's Terms of Reference

Annual Reports
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017

Membership and Composition effective July 1, 2021  

  Name                                Faculty or Department       Composition

Alexandra D'Arcy * (Chair)
(term ends June 30, 2024)
Humanities  
10 faculty members representing the faculties (at least 2 of whom shall be senators*)
(voting)
Michael McGuire
(term ends June 30, 2024)
Engineering and Computer Science
Erin Campbell *
(term ends June 30, 2023)
Fine Arts
Jennifer White
(term ends June 30, 2024)
Graduate Studies
Brian Leacock *
(term ends June 30, 2022)
Peter B. Gustavson School of Business
Scott McIndoe
(term ends June 30, 2023)
Science
Tim Anderson
(term ends June 30, 2023)
Education
Sean Hier *
(term ends June 30, 2024)
Social Sciences
Elizabeth Borycki
(term ends June 30, 2023)
Human and Social Development
Tim Richards
(term ends June 30, 2022)
Law
Laura Vizina
(term ends June 30, 2022)
Continuing Studies

2 representatives from the divisions (Continuing Studies and Medical Sciences)
(voting)

 
TBD
Medical Sciences
Navinder Hundal
(term ends June 30, 2022)
Student Senator

    5 students including 2 student members of Senate, 2 undergraduate students and 1 graduate student representative
(voting)

Alex Li
(term ends June 30, 2022)
Student Senator
Gina Tran
(term ends June 30, 2022)
UVSS student
representative

Dipayan Nag
(term ends June 30, 2022)

UVSS student
representative
Nicole Kent
(term ends June 30, 2022)
GSS student
representative
Rebecca Warburton
(term ends June 30, 2024)
1 convocation member of Senate (voting)
Jennifer Whately
(term ends June 30, 2024)
1 Alumni Association representative
(ex-officio, voting)
Tina Bebbington
(term ends June 30, 2022)
Librarian 1 Librarian selected by the Faculty Association Libraries Committee
(voting)
TBD
TBD
University Librarian or designate
(ex-officio, voting)
TBD
TBD
President or nominee
(ex-officio, voting)
Wency Lum Chief Information Officer
Chief Information Officer or designate
(ex-officio, non-voting)
Elizabeth Adjin-Tettey Acting Associate Vice-President Academic Planning
(ex-officio, non-voting)
Laurene Sheilds
Executive Director, Learning and Teaching Support and Innovation
(ex-officio, non-voting)
Andrea Giles
Executive Director, Cooperative Education and Career Services
Executive Director, Cooperative Education and Career Services
(ex-officio, non-voting)
Mariel Miller Manager, Learning Experience Design

Director or designate, Technology Integrated Learning Centre
(ex-officio, non-voting)

Ada Saab Associate University Secretary Secretary