Long Service

 


Our 2021-2022 Retirees

 

  • Robert Alexander, Continuing Studies
  • Geraldine Allen, Biology
  • Michele Armstrong, Curriculum and Instruction
  • Karen Avery, Libraries
  • Don Barnhardt, General Counsel
  • Deborah Begoray, Curriculum and Instruction
  • Germain Bélanger, Facilities Management
  • Ashoka Bhat, Electrical & Computer Engineering
  • Dora Leigh Bjornson, Social Work
  • Susan Boyd, Human and Social Development
  • Susan Brenna-Smith, Business
  • Jamie Cassels, Office of the President
  • Francis Choy, Biology
  • Jane Collins, Business
  • Vincent Connor, Systems
  • Sheila Cresswell, Libraries
  • Zoria Crilly, Educational Psychology and Leadership
  • Elaine Cumming, Mathematics
  • Susan Dempsey, Student Wellness
  • Warwick Dobson, Theatre
  • Sadik Dost, Mechanical Engineering
  • Ronald Dryburgh, Facilities Management
  • Neil Edwards, Continuing Studies
  • Merwan Engineer, Economics
  • Gerard Ferguson, Law
  • Kathryn Gillis, Earth and Ocean Sciences
  • Ken Gordon, Facilities Management
  • Lorraine Hamilton, Bookstore
  • Phyllis Heacock, Accounting
  • Cheryl Hebb, Development
  • Emmanuel Herique, French
  • Kate Hildebrandt, Communications & Marketing
  • Kelly Hollingsworth, Food Services
  • Mary Jo Hughes, Legacy Art Gallery
  • Joyce Ip, Accounting
  • Kurt Kellan, Music
  • Mary Kerr, Theatre
  • Malcolm Kerr, Food Services
  • Bruce Kilpatrick, Communications & Marketing
  • Mary Kirby, Accounting
  • Yvonne Kobbero, Food Services
  • Patricia Konkin, Registrar’s Office
  • Valerie Kowalko, Food Services
  • Renée Letellier, Business
  • Shelley Lietaer, Nursing
  • Tim Lilburn, Writing
  • Christopher Lindsay, Visual Arts
  • Karen Long, Food Services
  • Wu-Sheng Lu, Electrical & Computer Engineering
  • Christine MacGregor, Advancement Services
  • Karen MacKinnon, Nursing
  • Kathy MacLeod, Graduate Admissions
  • Michael Masson, Psychology
  • Margo Matwychuk, Anthropology
  • Brian McAdam, Facilities Management
  • David McKercher, Linguistics
  • Blair McKinnon, Food Services
  • Judith Nyvlek, Linguistics
  • Melvin Peters, Humanities
  • Ron Proulx, Facilities Management
  • Danilo Rosa, Physics and Astronomy
  • Stephanie Rowe, Advancement Services
  • Teresa Russell, Earth and Ocean Sciences
  • Richard Rutherford, Computing Services
  • Esther Sangster-Gormley, Nursing
  • Margaret Scaia, Nursing
  • Karen Skripitsky, Health Services
  • John Stelter, , Facilities Management
  • Timothy Stockwell, Canadian Institute for Substance Use Research
  • Tadanobu Suzuki, Libraries
  • Douglas Tate, Vikes Athletics and Recreation
  • Stephen Tax, Business
  • Kathleen Terrio, Continuing Studies
  • Gysbertus (Bert) Timmermans, Theatre
  • Jane van Sickle, Continuing Studies
  • Steve Vrooman, Theatre
  • Ione Wagner, Educational Psychology and Leadership
  • Marjorie Wilder, Mechanical Engineering

Please note: Only retirees who gave permission to publish their names are noted above

Leave a message