Membership of the UVic Senate

July 1, 2016 - June 30, 2017

Jump to a section: Ex officio | Elected by faculties | Elected by the faculty members | Elected by student associations | Elected by the convocation | Additional members | Secretary of the Senate | By invitation 

Ex officio (University Act: section 35 (2) (a-f))

Name Position Term
Shelagh Rogers Chancellor to 12-31-2017
Jamie Cassels, Chair President and Vice-Chancellor  
Valerie Kuehne Vice-President Academic and Provost  
David Castle Vice-President Research  
Saul Klein Dean of Peter B. Gustavson School of Business  
Maureen MacDonald Dean of Continuing Studies  
Ralf St. Clair Dean of Education  
Tom Tiedje Dean of Engineering  
Susan Lewis Dean of Fine Arts  
David Capson Dean of Graduate Studies  
Christopher Goto-Jones Dean of Humanities  
Patricia Marck Dean of Human and Social Development  
Jeremy Webber Dean of Law  
Robert Lipson Dean of Science  
Catherine Krull Dean of Social Sciences  
Jonathan Bengtson University Librarian  

Elected by the faculties (section 35 (2) (g))

Name Faculty Term
Rebecca Grant Peter B. Gustavson School of Business to 06-30-2019
Brock Smith Peter B. Gustavson School of Business to 06-30-2018
Monica Prendergast Education to 06-30-2019
John Walsh Education to 06-30-2017
Nikolai Dechev Engineering to 06-30-2017
Peter Driessen Engineering to 06-30-2019
Carolyn Butler-Palmer Fine Arts to 06-30-2019
Patricia Kostek Fine Arts to 06-30-2018
Sara Beam Graduate Studies to 06-30-2019
Charlotte Schallie Graduate Studies to 06-30-2017
Lynda Gagné Human and Social Development to 06-30-2019
Andre Kushniruk Human and Social Development to 06-30-2018
Jason Colby Humanities to 06-30-2018
Annalee Lepp Humanities to 06-30-2019
Gillian Calder Law to 06-30-2017
Mark Gillen Law to 06-30-2019
Florin Diacu Science to 06-30-2017
Diana Varela Science to 06-30-2017
Janni Aragon Social Sciences to 06-30-2018
Doug Baer Social Sciences to 06-30-2017

Elected by the faculty members (section 35 (2) (g))

Name Faculty Term
Deborah Begoray Education to 06-30-2018
Aaron Devor Social Sciences to 06-30-2017
Kathryn Gillis Science to 06-30-2017
Garry Gray Social Sciences to 06-30-2019
Helga Hallgrimsdottir Social Sciences to 06-30-2018
Tim Haskett Humanites to 06-30-2017
Robin Hicks Science to 06-30-2018
LillAnne Jackson Engineering to 06-30-2017
Leslee Francis Pelton Education to 06-30-2017
Joseph Salem Fine Arts to 06-30-2017
Rebecca Warburton Human and Social Development to 06-30-2019
Victoria Wyatt Fine Arts to 06-30-2019

Elected by student associations (section 35 (2) (h))

Name Term
Dheeraj Alamchandani to 06-30-2017
Alicia Armstrong to 06-30-2017
Paige Bennett to 06-30-2017
Michelle Brown to 06-30-2017
Zoë-Blue Coates to 06-30-2017
Andrew Lemieux to 06-30-2017
Ben Lukenchuk to 06-30-2017
Samual Maroney to 06-30-2017
Bernadette Peterson to 06-30-2017
Brontë Renwick-Shields to 06-30-2017
Cory Shankman to 06-30-2017
Ann-Bernice Thomas to 06-30-2017
Susan Timayo to 06-30-2017
TBA (Education) to 06-30-2017
TBA (GRAD) to 06-30-2017
TBA (HSD) to 06-20-2017

Elected by the convocation (section 35 (2) (i))

Name Term
Rizwan Bashir to 06-30-2018
Chandra Beaveridge to 06-30-2018
Lauren Charlton to 06-30-2018
Peter Liddell to 06-30-2018

Additional members (section 35 (2) (k))

Name Position Term
Bruce Wright Head, Division of Medical Sciences
John Durno Member elected by the Professional Librarians to 06-30-2018
Alicia Ulysses Continuing Sessional Lecturer to 06-30-2017

Secretary of Senate (section 64 (2))

Name Position Term
Julie Eastman University Secretary

By invitation

Name Position Term
Jim Dunsdon Assoc. V.P. Students
Nancy Wright Assoc. V.P. Academic Planning
Nicole Greengoe Registrar
Carrie Andersen Associate University Secretary